Kaj je to spondilolisteza in zakaj nastane?
Naša hrbtenica je sestavljena iz vretenc in medvretenčnih diskov. Njena glavna funkcija je zaščita hrbtenjače ter omogočanje gibanja ter drže telesa.

Spondilolisteza Foto: re.aktiv.si
Naša hrbtenica je sestavljena iz vretenc in medvretenčnih diskov. Njena glavna funkcija je zaščita hrbtenjače ter omogočanje gibanja ter drže telesa. Ob tem absorbira razne udarce in porazdeljuje obremenitve telesa. Medvretenčne ploščice ali diski, delujejo kot blažilniki, ki poleg različnih mišic in vezi zagotavljajo stabilnost in gibljivost hrbtenice.
Spondilolisteza pa je izraz za stanje med dvema vretencema, kjer se eno vretence pomakne naprej glede na drugega, ki se mu pridružuje. Ta premik se lahko pojavi v kateremkoli delu telesa, vendar je najpogostejši v ledvenem delu hrbtenice. Zaradi premika vretenc, lahko pride do stiska ostalih hrbteničnih struktur, med njimi tudi živčnih vlaken, kar lahko vodi v hude bolečine. Pojavijo se lahko tudi otrplost v nogah ter težave z uriniranjem in iztrebljanjem. Spondilolisteza pa se pogosteje pojavlja pri ženskah.
Kateri so vzroki za nastanek spondilolisteze?
Spondilolisteza se lahko pojavi kot posledica naravnega staranja hrbtenice, vendar na sam razvoj vplivajo različni dejavniki. Pomembno vlogo igrajo tudi poškodbe hrbtenice kot so zlomi, ki lahko poškodujejo kostne strukture in vezi, ki držijo vretenca na mestu. S tem lahko pride do premika enega vretenca glede na drugega. Pri nekaterih ljudeh se lahko spondilolisteza pojavi kot posledica prirojenih deformacij hrbtenice. Prav tako so lahko vzrok za nastanek tudi prekomerne obremenitve hrbtenice pri določenih aktivnostih kot so dvigovanje uteži ali športi kot sta akrobatika in gimnastika.
Kako se spondilolisteza zdravi?
Zdravljenje je odvisno predvsem od stopnje in simptomov bolezni ter nekaterih drugih dejavnikov kot sta starost in splošno zdravje pacienta. V primeru blage spondilolisteze lahko zdravljenje vključuje omejitev dejavnosti, ki samo stanje lahko poslabšajo. To vključuje dvigovanje težkih bremen, skakanje, tek in druge dejavnosti, ki so obremenjujoče za hrbtenico. Pomembna je tudi fizioterapija, kjer se izvaja vaje za krepitev mišic hrbtenice in izboljšanje drže.
Za akutno lajšanje bolečin se lahko uporabi tudi protibolečinska in protivnetna zdravila, vendar to ni dolgoročna rešitev. Možna je uporaba ortopedskih pripomočkov kot so stezniki za hrbet, ki lahko pomagajo podpirati hrbtenico in zmanjšati pritisk na živčne korenine. S tem boste zmanjšali bolečino, vendar pa je še vedno pomembno ohranjanje in krepitev mišic okrog hrbtenice.
Kdaj je potreben operativni poseg?
Za pravilno diagnozo je potrebno opraviti diagnostične preiskave, saj je sami ne boste mogli diagnosticirati. Preko izvidov se namreč pridobi tudi pomembne informacije ali ste primerni za operativni poseg. Če vam zdravnik pove, da ste za operativni poseg primerni, to pomeni, da je premik vretenca relativno velik, kar pomeni, da so tudi vaše bolečine hude. Operativni poseg izgleda tako, da vam združijo dve vretenci, čas okrevanja pa je ocenjen na nekje med 4 in 6 mesecev. Po tem času boste popolnoma okrevali.
Pogosto pa se zgodi, da kljub hudim bolečinam za poseg niste primerni. V tem primeru morate poskrbeti za dobro stabilizacijo hrbtenice, saj so edina stvar kar vas varuje, vaše mišice. Varujejo pa vas pred napredovanjem stanja, kar pomeni ohranjanju nevtralnega položaja. Pri tem se premaknjeno vretence ne potiska še bolj ven in posledično poveča bolečino.
Kaj lahko storim doma?
Predvsem je pomembno, da se izogibate dvigovanju težkih bremen in hodite na sprehode. Če se le da, pojdite v naravo, kjer boste lahko poleg krepitve telesa, sprostili tudi um. In ne verjemite v enostavne rešitve, saj le-te lahko povzročijo več škode kot koristi.