Kako urediti mansardno kuhinjo?
Takšna kuhinja je vsekakor posebna in zahteva premišljeno zasnovo. Za vsaj delno oblikovanje ideje, kakšno kuhinjo želite, da bo vaše mansardno stanovanje zablestelo v najboljši luči in vam nudilo najvišjo kakovost bivanja, smo zbrali nekaj predlogov, ki vam jih predstavljamo v naslednjih vrsticah.

Kako urediti mansardno kuhinjo? Foto: https://kuhinje-erjavec.si/
Za najbolj učinkovito oblikovanje mansardne kuhinje je zaradi veliko posebnosti in podrobnosti pametno poiskati pomoč strokovnjakov, ki bodo po natančnem ogledu prostora pripravili optimalne predloge za ureditev, ki vas bo razveseljevala v vsakem trenutku preživljanja časa v kuhinji. Še preden pa jih pokličete, je dobro poznati nekaj osnov.
Vodilo pri oblikovanju kuhinje je postopek priprave hrane, zato je tudi namestitev kuhinjskih elementov podrejena temu. Arhitekti to vodilo poimenujejo delovni trikotnik, ki omogoča čim bolj učinkovito premikanje po kuhinji, ko pripravljamo obroke. Trikotnik sestavljajo hladilnik, pomivalno korito in kuhalna plošča, te tri točke pa morajo biti ločene z delovnimi površinami za pripravo hrane.
Kuhinja v mansardi je lahko zato poseben izziv, saj se soočamo z omejitvami stojne višine, kar onemogoča postavitev kuhinjskih elementov kamorkoli, temveč se moramo prilagoditi prostoru. To pomeni, da tiste predele, kjer ne moremo pokončno stati, ustrezno opremimo in tako razbremenimo predele s stojno višino. Pult s pomivalnim koritom ali delovni pult lahko namestimo pod poševnino strehe, če pa imamo na tem mestu še vgradno okno, je hkrati poskrbljeno tudi za odlično naravno osvetlitev in zračenje.
Vgradne omarice namestimo, kjer nam prostor dopušča, zaradi omejenosti stojnih prostorov je v mansardni kuhinji priporočljivo pečico namestiti pod kuhalno ploščo. Namesto visoke omare za shrambo, lahko živila in pripomočke pospravimo v omarice pod pultom.
Kot že omenjeno, je v kuhinji v mansardi priporočljivo namestiti strešna okna, saj tako poskrbimo za zračenje in naravno svetlobo v prostoru. Okna je najbolje namestiti nad delovne površine in pomivalno korito.
Obroke v kuhinji pripravljamo tudi zvečer, zato je treba poskrbeti tudi za osvetlitev z lučmi. Strokovnjaki priporočajo reflektorje ali plafonjere na stropu in stenah, za osvetlitev pri delu pa so najbolj priporočljive luči pod zgornjimi omaricami ali policami.