TRENUTNO V ETRU
POSLUŠAJ V ŽIVO
GLEJ V ŽIVO
SPORED

13:24

ZORICA

MEJASI

13:19

SUNCAN DAN

NENO BELAN

13:12

LETIM

ZAN SERCIC FEAT. SAKALI

13:09

KADA CURA CASTI

INES ERBUS

13:06

LUDILO

IVANA KOVAC

12:56

SEKUNDE

SEVERINA

12:51

TEBI JEDNA MENI DVE

ZELJKO SAMARDZIC FT. LJUBAVNICI

12:48

PREZIME

BEGINI

12:43

RANO

MINEA

12:40

BICU SAMO TVOJ

ZDRAVKO SKENDER

29. 05. 2026 10:43 | Uredništvo

Slopak: skupaj za čistejšo in bolj trajnostno prihodnost

Vsak dan odpremo plastenko vode, zavržemo embalažo po kosilu ali odnesemo pločevinko v zabojnik za ločeno zbiranje odpadkov.

Tudi v hribih velja: kar prineseš gor, odnesi tudi dol Foto: Slopak

A le redko pomislimo, kaj se z embalažo zgodi potem.

 Prav tu pomembno vlogo že več kot dve desetletji opravlja Slopak, ki skrbi, da odpadna embalaža dobi novo življenje.

Slopak je bila prva družba za ravnanje z odpadno embalažo v Sloveniji in danes ostaja eden ključnih gradnikov slovenskega sistema krožnega gospodarstva. Njeno poslanstvo je preprosto, a izjemno pomembno: povezati podjetja, komunalna podjetja in prebivalce v skupnem cilju – zmanjševanju količine odpadkov ter učinkoviti ponovni uporabi surovin.

 Ko odpadek postane nova surovina

V sodobnem svetu embalaža ni več zgolj odpadek. Plastenka lahko postane nova plastenka, pločevinka nova pločevinka, papir pa nova embalaža iz papirja. Da ta krog deluje, je potrebno učinkovito zbiranje, sortiranje in recikliranje – in prav pri tem ima Slopak osrednjo vlogo.

Družba že več kot 23 let sodeluje s številnimi slovenskimi podjetji in lokalnimi skupnostmi ter skrbi za organizacijo prevzemanja in predelave odpadne embalaže po vsej Sloveniji. V tem času je pomagala pri ravnanju z več kot milijonom ton embalaže, ki bi sicer lahko predstavljala veliko okoljsko breme.

 Majhne navade, velik vpliv

Pri ločevanju odpadkov ima vsak posameznik pomembno vlogo. Pravilno odložena embalaža omogoča boljše recikliranje in manj obremenjuje okolje. Zato Slopak veliko pozornosti namenja tudi izobraževanju in ozaveščanju.

Skozi različne kampanje družba opozarja, da trajnost ni le odgovornost podjetij ali države, ampak skupna naloga vseh nas. Vsaka pravilno odložena odpadna embalaža prispeva k bolj učinkovitemu kroženju materialov.

 Tudi v hribih velja: kar prineseš gor, odnesi tudi dol

Slovenija je dežela hribov in gora, zato je odgovorno ravnanje z odpadki v naravi še posebej pomembno. Lepota planinskih poti, razgledov in gorskega sveta je odvisna tudi od ravnanja vsakega obiskovalca. Osnovno pravilo obiska gora ostaja preprosto: kar prineseš gor, odnesi tudi dol.

Prazne plastenke, pločevinke in druga embalaža ne sodijo v naravo, ampak v ustrezne zabojnike za ločeno zbiranje odpadkov. S tem ohranjamo čisto okolje, varujemo živali in prispevamo k temu, da bodo v neokrnjeni naravi lahko uživale tudi prihodnje generacije.

Prav zato Slopak sodeluje tudi na dogodkih Gremo v hribe, kjer obiskovalce spodbuja k odgovornemu ravnanju z embalažo. Na dogodkih bodite pozorni na posebne ločevalne nahrbtnike družbe Slopak, namenjene zbiranju plastenk in pločevink. Z majhnim dejanjem lahko vsak pohodnik prispeva k čistejšim hribom in bolj trajnostnemu ravnanju z odpadki.

 Prihodnost je v sodelovanju

Uspešno ločevanje in recikliranje sta mogoča le, če sodelujejo vsi – podjetja, komunalne službe in prebivalci. Prav zato je zgodba družbe Slopak predvsem zgodba o povezovanju in skupni odgovornosti.

V času, ko se svet sooča z vedno večjimi okoljskimi izzivi, postajajo takšni sistemi ključni za kakovost življenja prihodnjih generacij. In čeprav se morda zdi, da ena plastenka ali ena pločevinka ne pomenita veliko, se prav iz teh majhnih dejanj vsak dan gradi bolj čista, odgovorna in trajnostna prihodnost Slovenije.