Sanje dveh stoletij zvarjene nad zibelko slovenskega pivovarstva
V zeleni kulisi domačega Šmohorja, kamor se je ob robu 200-letnice pivovarstva ob Savinji zlivala reka ubranih korakov, se je stkala zgodba, ki je po množičnosti, srčnosti in moči skupnosti postavila nov mejnik gibanja Laško Gremo v hribe.

Šmohor nad Laškim je zaživel kot srčna in simbolna domača postojanka jubilejne sezone. Foto: Sviglo Production
Po treh uvodnih postojankah ob slovenskih mejah – s Hrvaško, Italijo in Avstrijo – se je četrti dogodek 16. sezone največjega pohodniškega gibanja v Sloveniji preselil v osrčje pivovarskega kraja. Šmohor nad Laškim je v soboto, 12. julija, zaživel kot srčna in simbolna domača postojanka jubilejne sezone.




Že zgodaj zjutraj so se med drevesi nad dvorano Tri lilije začeli zbirati nasmejani pohodniki vseh generacij in iz vseh koncev domovine. Dobro označena pot jih je vodila do Doma na Šmohorju (776 m), kjer jih je nagradil razgled nad dolino Savinje in občutek pripadnosti skupnosti, ki jo povezuje ljubezen do narave, glasbe in pristnih trenutkov med ljudmi.




Pisana množica obiskovalcev je do 10. ure povsem napolnila prizorišče pred planinskim domom, ki je utripalo v ritmih Aktualove Galame in Petkove pumpe. Zbrane nad mestom piva in cvetja sta pozdravila domačina – vrhunski deskar na snegu ter ambasador Laškega Rok Marguč in Veseljakova urednica Janja Ulaga. Dogodek je s slovensko himno uradno odprla Veseljakinja Ljubica Špurej Jazbinšek, nato pa s svojim ansamblom in združenima ekipama Aktuala in Veseljaka pohodnike povezala v skupno prepevanje Šifrerjeve zimzelene Gorske rože, simbolnega poklona praznovanju v hribih in v dolini, ki je ta vikend dihala v ritmih 60. festivala Pivo in cvetje.





Močan in barvit glasbeni program je odprla narodno-zabavna Skupina Zaka pa ne, njenemu izrednemu nastopu pa je sledila nepozabna Nuša Rojs, ki se je predstavila s tremi odrskimi preobrazbami – v poročni, gasilski in rdeči plesni obleki. Razgreto občinstvo je v idealnih poletnih temperaturah hladilo Laško 0,0 %, tako da je Društvo prvih posredovalcev na Šmohorju lahko zasledovalo poslanstvo izobraževanja in preventive, tudi s prikazi reševanja življenj skozi postopek oživljanja z AED-jem.



Za tradicionalno postavljanje jubilejnega simbola skupnosti, najvišjega mlaja v tej hribovski sezoni, so poskrbeli domačini in prijatelji Šmohorja, legendarnemu laškemu pivovarju Jožetu pa je sodček zelenega zlata z udarcem macole pomagala odpreti oskrbnica Breda, odeta v atraktiven dirndl.



Poklonu in zdravicam 200-letnici ter hribovski skupnosti, na Šmohorju zbrani v rekordnem številu, je ob skandiranju zvestih hribolazcev Florijanov na odru sledil še pozdrav domačih rokometašev RK Celje Pivovarna Laško ter zlatega slovenskega olimpijca iz Tokia in zastavonoše iz lanskega Pariza, kanuista Benjamina Savška. Večkratnemu evropskemu in svetovnemu prvaku v slalomu na divjih vodah se je na odru pridružila tudi mati Metka, obeh pa se je močno dotaknilo in ju vidno ganilo presenečenje organizatorjev, ko jima je v spomin in čast preminulemu očetu oziroma možu Matjažu Savšku, enemu stebrov slovenske kajakaške skupnosti, direktorica marketinga Pivovarne Laško Union Muriel Boelen izročila odlikovanje Laško legenda, sploh prvo posthumno priznanje te vrste.






Čustveni podelitvi je sledilo še glasbeno presenečenje, ko je na oder stopil še prvi ambasador Laškega, domačin Dejan Dogaja, ki je z najnovejšo balado Rad te imam zaokrožil najbolj ganljiv trenutek dneva.


V hribih tudi tokrat niso manjkali zvesti spremljevalci – prva ambasadorka gibanja Lea Mederal Gams s svojim priročnikom Potep z Leo, Elan s floto testnih električnih koles in Alpina s ponudbo kakovostne pohodniške obutve. Morje ambasadorjev v jubilejnih majicah Laško 200 pa je bilo na Šmohorju še bolj zeleno, saj je številna delegacija ustvarjalcev pod znamko AND by Andraž iz sosednjega Celja, odeta v svoje prepoznavne zelene majice, a z diskretnimi razlikovalnimi odtenki, dogodek nad Laškim izkoristila za prijeten kolektivni izlet. Tokratnemu zmagovalcu nagradne igre AND by Andraž je tako majico Laško 200 izročila kar ustanoviteljica in direktorica Nataša Berginc.






Za vrhunec glasbenega dela in navdušenje občinstva je najprej poskrbela princesa ljudskih src, ljubka Prekmurka Nika Zorjan, kot zadnji pa je množico s prepoznavnimi hiti in karizmo povezal še neumorni Vili Resnik ter s tem zaokrožil program, ki ni bil zgolj koncert – bil je skupna pesem številnih generacij.




Po uradnem delu dogodka se je program prelil v sproščeno druženje, ki je spominjalo na domačo tržnico, kjer srečamo dobre sosede in stare prijatelje. Šmohor je še enkrat dokazal, da je več kot le cilj; je prostor pristnih vezi in zdrave zabave, ki se je tokrat preselila še v dolino in se nadaljevala pozno v noč na jubilejnem festivalu v Laškem.


Po skoraj enomesečnem premoru bo naslednja, predzadnja postojanka letošnje sezone Laško Gremo v hribe, 9. avgusta, na Menini planini. Z nami bodo Vesele Štajerke, Miki Vlahovič, Manca Špik ter Firbci. Do takrat pa naj nas greje spomin na čudovit dan nad Laškim.
