Sejemo sončno prihodnost
Slovenske železnice skupaj z občinami ob železnici simbolično poudarjamo pomen povezovanja, trajnostnega razvoja in družbene odgovornosti.

V slovenskih krajih ob železnici bodo zacvetele medovite rastlline Foto: Slovenske železnice
Slovenija bo letošnje poletje še bolj sončna in cvetoča. Slovenske železnice s ponudbo trajnostne mobilnosti skupaj z lokalnimi skupnostmi oz. občinami pomembno vplivamo na razvoj trajnosti v okolju. Ob svetovnem dnevu čebel, ki ga praznujemo 20. maja, tako skupaj z desetimi občinami po državi simbolično napovedujemo setev medovitih rastlin v krajih ob železnici, s čimer simbolično poudarjamo pomen povezovanja, trajnostnega razvoja in družbene odgovornosti. Sončnice so medovita rastlina, ki bodo v polnem razcvetu v septembru, ko praznujemo tudi Evropski teden mobilnosti.
Prva setev se je začela na Svetovni dan čebel, v torek, 20. maja 2025, v občini Grosuplje in v občini Ivančna Gorica. Sledijo setve še v občinah Ormož, Bohinj, Velenje, Celje, Šmartno ob Paki, Ljubljana, Medvode in Dol pri Ljubljani. Iz vseh teh dogodkov bo, v program, poročala tudi naša ekipa voditeljev.
Koraki za trajnostni razvoj
Slovenske železnice, kot vodilni ponudnik trajnostne mobilnosti, aktivno prispevamo k zmanjševanju ogljičnega odtisa in energetski samooskrbi. Vsi električni vlaki Slovenskih železnic vozijo na elektriko, pridobljeno iz 100 % obnovljivih virov, kar pomeni, da pri svojem delovanju ne povzročajo neposrednih izpustov CO2. Poleg tega pospešeno vlagajmo v posodobitev voznega parka z nakupom novih tovornih vlakov, načrtujejo se samooskrbne sončne elektrarne na železniških postajah ali na nepremičninah javne železniške infrastrukture. S prevzemom podjetja Nomago, enega največjih avtobusnih prevoznikov v državi, pa krepimo svojo vlogo v integrirani in trajnostni razvoj. Število prepeljanih potnikov, ki izbirajo za svojo pot vlak, se zadnja leta povečuje, pri čemer pomembno sodelujejo tudi občine in lokalne skupnosti, ki v svojem razvoju in aktivnostih prepoznavajo železnico kot steber trajnostne mobilnosti.

Kraji ob železnici, ki bodo zacveteli s sončnicami in vabijo k obisku
Simbolično setev medovitih rastlin oz. sončnic ob železnici smo Slovenske železnice izvedle že v preteklih dveh letih skupaj z občino Grosuplje. Preprosta ideja, kot je sejanje sončnic, ki vabi k stiku z naravo, je prinesla v kraj veliko pozitivne energije, povezala lokalne skupnosti in poudarila vrednote trajnostnega razvoja in družbene odgovornosti. To nas je navdahnilo, da dobro zgodbo sejemo širše po Sloveniji. Ter tako širše poudarimo pomen omenjenih vrednot in hkrati spomnimo na številne naravne in turistične lepote krajev ob železnici, ki so vredni obiska z vlakom. Zasaditev sončnic tako ne bo le polepšala krajev, temveč bo tudi prispevala k biotski raznovrstnosti ter povečala prepoznavnost lokalnih skupnosti. V letošnjem projektu setve sočnih nasadov sodelujejo občine Ormož, Bohinj, Velenje, Celje, Grosuplje, Ivančna Gorica, Šmartno ob Paki, Ljubljana, Medvode in Dol pri Ljubljani.
Zakaj sončnice?
Sončnice so simbol upanja, vztrajnosti in sončne energije, vedno usmerjene k svetlobi, enako kot Slovenske železnice, ki povezujejo in združujejo moči za bolj trajnostno prihodnost mobilnosti v Sloveniji. Poleg tega sončnice s svojo živo rumeno barvo prinašajo optimizem, povezujejo skupnosti in poudarjajo pomen lokalne naravne dediščine. So tudi medovite rastline, ki prispevajo k ohranjanju biotske raznovrstnosti, saj privabljajo opraševalce in prispevajo k zdravemu ekosistemu.
S skupnimi zgodbami rastejo vrednote
Občine, ki sodelujejo v tem projektu, ne prispevajo le k lepši podobi svojega kraja, temveč tudi k širjenju pozitivnih zgodb o povezovanju, trajnosti in odgovornosti do okolja. S to pobudo izkazujejo svojo zavezanost trajnostnemu razvoju ter krepitvi naravne dediščine in biotske raznovrstnosti, kar povečuje prepoznavnost lokalnih skupnosti in spodbuja lokalni ponos.
Skupaj sejemo prihodnost povezovanja, trajnostnega razvoja in družbene odgovornosti. Pridružite se nam na tej poti, ki bo skozi poletje in zgodnjo jesen krasila Slovenijo.
