Gost podkasta Aidea: dr. Klemen Rebolj o inteligenci srca

Klemen Selakovič je z dr. Klemnom Reboljem govoril o tem, da srce ni samo črpalka, o srčni inteligenci in zakaj jo ignoriramo. Foto: osebni arhiv Aidea
V sredini epizodi podkasta Aidea bo Klemen Selaković gostil dr. Klemena Rebolja, zdravnika, psihoterapevta in ustanovitelja klinike Ravnovesje. Dr. Rebolj v pogovoru raziskuje globlje povezave med telesom, umom in čustvi ter pojasnjuje, zakaj številne telesne in duševne težave pogosto izhajajo iz potlačenih otroških vzorcev. Dotakne se tudi pomena srčne inteligence, zdrave sebičnosti in avtentičnosti v vsakdanjem življenju. Epizoda osvetljuje, kako lahko poslušanje lastnega telesa, postavljanje jasnih mej ter premagovanje občutkov krivde prinese dolgoročno notranje ravnovesje in mir.
Številne odrasle težave, kot so anksioznost, izgorelost ali občutek praznine, imajo svoje korenine v otroštvu. Dr. Klemen Rebolj v epizodi AIDEA 179 opozarja, da načini, ki smo jih razvili kot otroci, da bi ugajali staršem, pogosto postanejo ovira v odrasli dobi. Razumevanje teh vzorcev in njihova preobrazba sta ključna koraka do bolj zdravega in avtentičnega življenja. Članek poglobljeno raziskuje primere iz vsakdanjega življenja, kjer se odrasli ujamejo v ponavljajoče vzorce ugajanja, in ponuja praktične strategije za preseganje teh vzorcev z metodami čuječnosti, terapevtskimi pristopi in samorefleksijo.

Telo pogosto pove tisto, česar naš um noče priznati. Dr. Klemen Rebolj v podkastu pojasnjuje, kako telesne težave, kot so bolečine ali bolezni, lahko predstavljajo potlačena čustva in notranje konflikte. Članek raziskuje, kako razviti boljši stik s telesom, prepoznati njegova sporočila in jih uporabiti za boljše psihofizično ravnovesje. Podrobneje obravnava različne telesne simptome, kot so glavoboli, prebavne težave in kronične bolečine, ter jih povezuje s pogostimi čustvenimi vzroki, ki so pogosto spregledani.
Srce ima lasten živčni sistem in sposobnost »razmišljanja«. Dr. Klemen Rebolj poudarja, da nas srce opozarja, ko živimo proti sebi ali proti svojim vrednotam. Članek obravnava konkretne primere srčne inteligence in prinaša praktične nasvete, kako poslušati in razumeti ta pomemben notranji kompas. Predstavi tudi znanstvena odkritja o srčni inteligenci, ki dokazujejo vpliv srca na naše odločitve in čustvene reakcije ter ponudi vaje za krepitev te pomembne notranje povezave.
Sebičnost pogosto povezujemo z negativnimi konotacijami. Dr. Klemen Rebolj v podkastu opozarja, da je zdrava sebičnost ključna za dobro mentalno zdravje. Članek razčlenjuje razliko med egoizmom in zdravo sebičnostjo ter pojasnjuje, kako pravilno postavljanje sebe na prvo mesto koristi tako posamezniku kot njegovim odnosom. Podrobneje analizira vzroke za strah pred sebičnostjo, ki pogosto izvirajo iz otroških vzorcev in družbenih pričakovanj, ter predstavlja konkretne strategije, kako brez občutka krivde začeti skrbeti zase.
Krivda je močno čustvo, ki se razvije že v zgodnjem otroštvu in ovira našo sposobnost, da bi si privoščili skrb zase. Dr. Klemen Rebolj razloži izvor tega občutka in ponudi konkretne korake, kako krivdo prepoznati, zmanjšati in preseči. Članek ponuja vpogled v tehnike, s katerimi se lahko osvobodimo občutkov krivde in živimo bolj avtentično. Vsebuje tudi pričevanja ljudi, ki so uspešno premagali občutek krivde, ter strokovne metode za razvoj zdrave samozavesti in samospoštovanja.
Biti »priden« in ugajati okolici je v naši kulturi pogosto zaželeno, vendar ima to svojo ceno. V pogovoru dr. Klemen Rebolj izpostavlja, kako potreba po ugajanju drugim na dolgi rok vodi v stres, tesnobo in izgubo lastne identitete. Članek podrobno analizira, kako prepoznati te vzorce, postaviti meje ter najti bolj zdrav in uravnotežen pristop k življenju. Zajema tudi praktične primere in zgodbe posameznikov, ki so uspešno premagali vzorec »pridnosti« in dosegli večje notranje zadovoljstvo.
To sredo ob 20.30 na Aktual TV. Ponovitev pa v soboto ob 21.00. Vabljeni k ogledu!