Na rajski zabavi z Laškim premagali peklensko vročino
Laško je minuli vikend postalo središče dogajanja v Sloveniji. V dolini se je odvijal eden večjih festivalov pri nas - Laško Pivo in cvetje, ki je obiskovalcem postregel z več kot 20 glasbenimi nastopi tako domačih kot tujih svetovnih zvezd. Dogajanje je popestrila tudi jutranja zabava na Šmohorju.
Na rajski zabavi z Laškim premagali peklensko vročino Foto: Sviglo Production
Tretji dan festivalskega dogajanja se je Laško prebudilo v toplo, sončno jutro, ki je že zarana dalo slutiti, da bo letošnja julijska zabava na domačem Šmohorju še posebej vroča. Tega so se gotovo zavedali, ali pa jo tako težko pričakali, tudi številni ljubitelji najboljših hribovskih zabav, ki so jo v breg mahnili že navsezgodaj.
Tiste, ki so v kampu v dolini spali malo dlje, pa je z budnico ob 8. uri na noge dvignila Bobnarska skupina Laško in jih povabila na Šmohor.
Prekrasna zelena planota pred Domom na Šmohorju, ki so jo pohodniki tokrat zasedli že uro pred začetkom prireditve, je že tradicionalno destinacija četrtega dogodka vseslovenskega pohodniškega gibanja Laško Gremo v hribe, ki se vsako leto odvije sredi festivala Pivo in cvetje in na polovici sezone oz. serije šestih zdravih zabav v slovenskih hribih, na katerih Pivovarna Laško že 15. leto odgovorno združuje pohodništvo, glasbo in šport.
Na vrhu te 784 metrov visoke vzpetine, ki ponuja prekrasne razglede na bližnje vrhove Posavskega hribovja, so pohodnike pričakali udarni ritmi Aktualove Galame in Petkove pumpe, prireditev pa je z naravnost čarobno izvedbo slovenske državne himne tokrat odprl angelski glas Veseljakove voditeljice Eva Šolinc, sicer diplomantke prestižne londonske univerze in magistrice glasbene pedagogike. Domačina Janja Ulaga in Poštar Lojz sta nato na oder povabila rekordno, več kot 20-člansko zasedbo radijskih in televizijskih kolegov z Aktuala in Veseljaka, ki so ob spremljavi skupine Gadi skupaj z obiskovalci zapeli narodno pesem Gremo na Štajersko.
Čudovita interpretacija državne himne izpod glasilk akademske glasbenice, pevke in Veseljakinje Eve Šolinc
Strupen narodno-zabavni trio postavnih mladcev, združenih v priljubljeno skupino Gadi, je hitro zapolnil prizorišče pred odrom s številnimi plesnimi pari, ki so neutrudno kljubovali peklenskim temperaturam. Te so že dopoldne presegle tridesetico in povzročale pregrevanje snemalnih ter drugih tehničnih naprav, k sreči pa so mogočna okoliška drevesa in sončniki nudili dovolj zavetja za vse, ki so iskali senco.
Za ustrezno hidracijo je vseskozi skrbelo Laško 0,0%, hribolazce pa je še posebej razveselil znameniti laški pivovar, ki je iz doline prinesel prijetno ohlajen sodček z zelenim zlatom. Tokrat mu ga je z vihtenjem macole pomagala odpreti strumna ženska roka Brede Lorger, dolgoletne oskrbnice tamkajšnjega planinskega doma. Med mnogimi zdravicami in kolektivnim gašenjem žeje pa sta Aktualovca Klemen Bunderla in Savinjčanka Martina Švab svoj hit Bodi ob meni predstavila še občinstvu na Šmohorju.
Po animacijskih igrah z zbiranjem pločevink za projekt Laško Bivak za bele vrhove, v okviru katerega bo Pivovarna Laško skupaj s partnerji iz recikliranega aluminija prihodnje leto postavila tri nove bivake v slovenskem visokogorju, so obiskovalci z vzkliki navdušenja pozdravili Sašo Lendero, ki jih je s svojimi brezčasnimi uspešnicami pod žgočim soncem pripeljala skoraj do delirija in tudi v letošnji sezoni zbrala največ fotografij z dolgo vrsto oboževalcev.
Zlatorogovo športno družino so na Šmohorju zastopali smučarska skakalca Žiga Jelar in Žak Mogel, nordijski kombinatorec Vid Vrhovnik ter deskar na snegu, olimpijec Rok Marguč, posebno odlikovanje Laško legenda pa je na domačem hribu prejel legendarni laški pivovar in predsednik Društva Laških pivovarjev Matjaž Guček.
Da bo postal pivovar je Matjaž vedel že konec osnovne šole, saj je pri prevozih piva večkrat spremljal svojega očeta in že takrat po malem raziskoval laško pivovarno. Kasneje je na živilski šoli opravil še formalno šolanje za pivovarja in sladarja. Skozi vseživljenjsko izpopolnjevanje je spoznaval in osvajal različne postopke in tehnike varjenja piva, s svojim bogatim znanjem in izkušnjami pa s kolegi pivovarji sodeloval z glavnimi tehnologi pri različnih spremembah v proizvodnji. ˝Biti pivovar je čast,˝ je po prejemu priznanja ponosno povedal Guček in spomnil na napis na majici laških pivovarjev o Laškem pivu, ki pravi ˝Mi smo mojstri, ki mu dajemo dušo˝.Mojstrskemu nazivu pa je v soboto Matjaž dodal še novega – Laško Legenda.
Po podelitvi para unikatnih Alpininih gojzarjev Laško Gremo v hribe pa je v spremstvu ljubke domače vokalistke Taje Padežnik in ostalih članov Dejan Dogaja Banda kot zadnji na oder stopil še prvi ambasador Laškega. Frontman Dejan Dogaja je, podobno kot Saša pred njim in kot je v hribih sedaj že navada, pohodnike povezal v priljubljeni plesni vlakec in z energičnim nastopom še podžgal že povsem razgreto občinstvo.
Še ena božanska zabava, po kateri so domačini vedeli povedati, da takšnega števila obiskovalcev Šmohor še ni videl. Vsekakor odlična popotnica pred nekoliko daljšim premorom, po katerem se regenerirana karavana pohodnikov seli še na Koroško, kjer se bo na najvišji hrib v letošnji sezoni, na 1699 metrov visoko Uršljo goro, poznano tudi kot Plešivec, največja hribovska družina povzpela 10. avgusta. Datum, ki ga velja v koledarje zabeležiti že danes.